Ziębice: co warto zobaczyć?

ziebice

Ziębice są jednym z tych miast, którym w trakcie wycieczki po Dolnym Śląsku warto się uważniej przyjrzeć. Co warto wiedzieć na jego temat? Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?

Wiadomo, że Ziębice mogą się pochwalić długą historią, która sięga połowy XIII stulecia. O tym, jak ważną rolę w dziejach Dolnego Śląska odgrywało to miasto, do dziś przypominają nam liczne zabytki. Tworzą one wspaniałą kolekcję, obok której nie można przejść obojętnie. Wielkie wrażenie robi kościół św. Jerzego, który ma status Bazyliki Mniejszej. Ta gotycka budowla powstała na fundamentach starszej świątyni, może się zatem okazać niezwykle atrakcyjnym celem wycieczki dla miłośników architektury romańskiej.

W kościelnym wnętrzu nie brak cennych dzieł sztuki. Zadziwia potężny ołtarz główny z początku XVIII stulecia, kamienna ambona z końca XVI stulecia oraz malowane epitafium księcia Karola Ziębickiego, wykonane w latach 30-tych XVI wieku. Wnętrze tego kościoła zdobią również gotyckie malowidła, dzięki którym możemy nie tylko nacieszyć się ciekawymi przedstawieniami Maryi, ale też zdobyć wiele ciekawych wiadomości na temat Ziębic i ich średniowiecznych losów.

Zwiedzanie Ziębic warto zaplanować tak, by znaleźć nieco więcej czasu na spacer po miejskim rynku. Kusi on wspaniałą atmosferą, a w jego pobliżu zachowało się sporo ciekawych budowli. Nie brak tu pięknych kamienic, pochodzących głównie z XIX wieku, zachwyt wzbudza też neorenesansowy ratusz, do dziś będący główną ozdobą tego miejsca. Co jeszcze warto zobaczyć w tym mieście?

Na wspaniałe zabytki i atrakcje możesz natrafić też w Łodzi i okolicach – sprawdź naszą stronę https://lodzinfo.pl.

O średniowiecznym rodowodzie miasta przypominają takie pamiątki po jego dawnych fortyfikacjach, jak Brama Paczkowska. Wielkim zainteresowaniem turystów cieszy się też św. Piotra i Pawła, który powstał dla zakonu krzyżowców. Ziębice znane są też z ciekawej pamiątki po społeczności żydowskiej, o której do dziś przypomina synagoga, uznawana za jeden z najciekawszych przykładów neogotycku angielskiego na terenie Dolnego Śląska.

Ziębice to piękne miasto, które urzeka swym charakterem oraz ciekawą kolekcją zabytków. Kto w czasie wycieczki po Dolnym Śląsku zajrzy na teren tego miasta, ten spędzonego tutaj czasu z pewnością nie będzie żałować.