Podróże autostopem – co musisz wiedzieć i na co trzeba uważać?

Jeżeli znudziło Ci się standardowe podróżowanie i masz ochotę spróbować swoich sił w przemieszczaniu się autostopem, warto dowiedzieć się, na czym to wszystko polega i na co zwracać uwagę. Podpowiadamy, na co musisz się przygotować przed pierwszą wyprawą.

Łapanie stopa – samodzielnie czy z towarzyszem?

Samodzielny wypad autostopem jest nie tylko mniej bezpieczny, ale również dość samotny. Sytuacja, w której ktoś postanowi się zatrzymać i pomóc Ci, może zdarzyć się po paru godzinach, a nawet dniach oczekiwania. We dwoje raźniej, ale też bezpieczniej, szczególnie w przypadku podróżujących samotnie kobiet. Spytaj partnera, znajomych lub rodzinę – jeżeli nikt nie wyrazi chęci na taki rodzaj podróżowania, możesz skorzystać z grup facebookowych, które zrzeszają osoby, które taki styl preferują. Często są to doświadczeni podróżnicy, którzy pomogą Ci w trudnych sytuacjach.

Pierwsza podróż autostopem – gdzie się wybrać i skąd zacząć?

Dostosuj swój pierwszy cel do umiejętności i doświadczenia. Jak podróżować autostopem? Jeżeli to Twój pierwszy raz – wybierz Polskę lub kraje ościenne. Wyprawę autostopem dookoła świata przełóż na inny termin. Wybór miejsca, z którego chcesz wyruszyć, również jest ważny. Idealne to takie, z którego jesteś dobrze widoczny, a kierowca ma szansę się zatrzymać. Przystanek autobusowy, zatoczka lub szerokie pobocze nada się do tego perfekcyjnie. Unikaj zakrętów, tuneli, autostrad – niepotrzebnie narażasz na niebezpieczeństwo siebie oraz innych uczestników ruchu.

Workation – co to jest ?

Co ze sobą zabrać?

Twój ekwipunek powinien przypominać ten, który zabierasz na wycieczkę w góry. Zadbaj o wygodne buty i kilka warstw ubrań w razie zmiany temperatur. Koniecznie zainwestuj w porządną kurtkę przeciwdeszczową oraz ciepły śpiwór. Pamiętaj o odblaskowej kamizelce, dzięki której kierowcy łatwiej Cię dostrzegą. Przydadzą się również markery i jakieś kartki lub kartony, na których zapiszesz cel swojej podróży.

Nocleg w podróży autostopem

Jeżeli zamierzasz podróżować w ten sposób, musisz mieć świadomość, że dość często Twoją jedyną możliwością będzie namiot. Na pewno zdarzy Ci się łapanie stopa w miejscu odosobnionym, daleko od hoteli, moteli czy innych opcji noclegu. Ciekawą alternatywą jest skorzystanie z couchsurfingu. Jest to portal, dzięki któremu możesz skorzystać z darmowego miejsca do spania. Dzięki temu, szczególnie podróżując po innych krajach, możesz zapoznać się z jego prawdziwą kulturą.

Czy podróżowanie autostopem jest bezpieczne?

Jest bezpieczne, o ile potrafisz zachować zdrowy rozsądek. Właśnie dlatego warto podróżować z zaufaną osobą. Dzięki temu możesz ograniczyć nieprzyjemne sytuacje do minimum. Warto mieć przy sobie gaz pieprzowy. Raczej unikaj noży, scyzoryków i innych ostrych narzędzi do samoobrony – możesz komuś wyrządzić krzywdę i mieć z tego tytułu ogromne problemy. Jeżeli czujesz, że zatrzymujący się kierowca nie jest godny zaufania – nie wsiadaj do samochodu.

Podróżowanie autostopem może być ciekawym i barwnym doświadczeniem, o ile zachowasz się rozsądnie i przede wszystkim będziesz dbać o swoje bezpieczeństwo.