Wyjazd na narty do Gruzji — jak się przygotować?

Gruzja jest usłana górami. Wzdłuż dużej części północnej granicy ciągnie się Pasmo Główne Wielkiego Kaukazu. Z kolei na południu czekają pasma Małego Kaukazu. Takie ułożenie terenu sprawia, że w tym państwie można znaleźć wiele atrakcyjnych miejsc do zjeżdżania na nartach. Najpopularniejsze ośrodki to Gudauri, Bakuriani i Mestia. Chcesz je odwiedzić? Dowiedz się najpierw, jak się przygotować do wyjazdu do Gruzji.

Gruzja od 2014 roku jest krajem stowarzyszonym z Unią Europejską. To sprawia, że polscy obywatele mogą tam podróżować na podstawie dowodu osobistego. To duże ułatwienie dla miłośników narciarstwa. Jednak warto pamiętać, że pomimo relacji Gruzji z UE, nie można tam korzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dlatego za skorzystanie z pomocy lekarskiej trzeba zapłacić.

Co zabrać ze sobą do Gruzji na narty?

Jeśli chcesz bezpiecznie szusować po stokach w Gruzji, musisz zabrać ze sobą odpowiedni sprzęt sportowy oraz ubrania. Jednak nawet najlepszy kask nie sprawi, że unikniesz przykrych wypadków. Wystarczy chwila nieuwagi, aby wywrócić się i np. skręcić kostkę.

Taki uraz wymaga pomocy lekarzy, która w Gruzji jest płatna. Za samą wizytę u specjalisty trzeba zapłacić ok. 30-40 euro. Aby uniknąć ponoszenia takiego wydatku, pamiętaj, aby zabrać ze sobą na narty także ubezpieczenie turystyczne.

Co to jest polisa narciarska?

Ubezpieczenie na narty do Gruzji to polisa turystyczne, której zakres ochrony został rozszerzony o zdarzenia mające miejsce podczas uprawiania sportów zimowych. Dzięki temu produktowi towarzystwo może pokryć np. koszty:

  • leczenia w prywatnych i państwowych placówkach — według rekomendacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych suma ubezpieczenia na koszty leczenia powinna wynosić min. 30 000 euro, aby nie płacić za usługi z własnej kieszeni;
  • ratownictwa górskiego;
  • transportu medycznego do szpitala i do Polski;
  • hospitalizacji, operacji i rehabilitacji.

Jeśli chcesz możesz wykupić dodatkowe usługi, np.:

  • NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków — dzięki temu otrzymasz odszkodowanie np. za uszczerbek na zdrowiu;
  • OC, czyli polisę od odpowiedzialności cywilnej — przyda się, jeśli np. potrącisz osobę trzecią. Towarzystwo wypłaci jej stosowną rekompensatę za doznane krzywdy;
  • ochronę bagażu i sprzętu sportowego — dzięki tej polisie, jeśli np. linia lotnicza uszkodzi Twoje rzeczy, otrzymasz odszkodowanie za poniesione straty.

Jednocześnie pamiętaj — towarzystwo wypłaci rekompensatę i pokryje np. koszty leczenia tylko w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia. Jeśli doznasz urazu np. będąc pod wpływem alkoholu, firma odmówi wypłaty świadczenia.

Gdzie kupić ubezpieczenie narciarskie do Gruzji?

Jeśli chcesz kupić dobrą polisę narciarską do Gruzji, możesz wykorzystać najlepszy w internecie ranking ubezpieczeń turystycznych. Jest dostępny np. na stronie rankomat.pl. W zestawieniu znajdziesz informacje o:

  • maksymalnej sumie ubezpieczenia za koszty leczenia, ratownictwo, ochronę bagażu czy inne ryzyka;
  • cenie za polisę za określony okres;
  • zakresie ochrony, czyli tym, jakie zdarzenia obejmuje ubezpieczenie.

Dzięki tym informacjom z łatwością wybierzesz polisę, która zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa podczas szusowania po gruzińskich stokach.

Pamiętaj, aby na wyjazd do Gruzji, zabrać ze sobą dobre ubezpieczenie narciarskie. Dzięki niemu możesz uniknąć wielu niespodziewanych wydatków. Sprawdź ofertę!