Najczęściej odwiedzanie latarni morskie na świecie

1. Przylądek Hatteras: latarnia morska na wyspie

Na wyspie Hatteras, w rejonie Buxton u wybrzeży Karoliny Północnej, stoi latarnia morska Cape Hatteras, której ostateczna wersja została ukończona w 1870 roku. Stożkowa konstrukcja z cegły ma na szczycie żelazną i szklaną latarnię, do której dochodzi się po pokonaniu 269 schodów. W sumie ma ponad 60 metrów wysokości. Obecnie jest to jedna z najczęściej odwiedzanych latarni morskich na świecie, co roku odwiedza ją ponad milion turystów.

2. Latarnia morska Kiz Kulezi: tragiczna legenda

Na wybrzeżu Stambułu, na wysepce u wejścia do cieśniny Bosfor, stoi latarnia morska Kiz Kulezi. Legenda głosi, że wróżka ostrzegła sułtana, że jego córka w dniu 18 urodzin zostanie ukąszona na śmierć przez węża. W desperacji ojciec zbudował wieżę daleko od lądu i zamknął ją tam; tylko on ją odwiedzał. W dniu przepowiedzianym przez jasnowidza sułtan przyniósł córce kosz owoców, nie wiedząc, że na dnie kryje się wąż, który ostatecznie ją zabił.

Niezależnie od fantastycznej historii, prawdą jest, że konstrukcje sygnalizacyjne były budowane w tym miejscu od 1100 roku. Jednak dopiero w 1721 roku zaczęto używać latarni morskiej i do dziś jej biało-czerwone światło oświetla morze. Obiekt został odrestaurowany w 1998 roku na potrzeby kręcenia sagi o Jamesie Bondzie, co dodało mu sławy. Przyciąga to co roku tysiące turystów, którzy chcą zobaczyć legendarną budowlę i skosztować kawioru w jej restauracji lub odpocząć w kawiarni na szczycie wieży. Interesują Cię historie polskich latarni morskich? Odwiedź https://emiedzyzdroje.pl, gdzie dowiesz się wszystkiego o Bałtyku.

3. Latarnia morska w Genui: symbol miasta

W krainie słynnych żeglarzy od 1128 roku istniała latarnia morska, zbudowana w miejscu znanym dziś jako Capo di Faro. Pierwsza latarnia powstała w 1316 roku. W 1543 roku zainstalowano ostatnią latarnię i wieża osiągnęła 77 metrów w formie, jaką znamy dzisiaj. Jest to jedna z najczęściej odwiedzanych latarni morskich na świecie, ale jeśli zamierzasz się na nią wspiąć, przygotuj się na 172 schodów.

4. Cape Point: między dwoma oceanami

Tam, gdzie kończy się kontynent afrykański i spotykają się wody Oceanu Atlantyckiego i Indyjskiego, znajduje się Przylądek Dobrej Nadziei, gdzie w 1859 roku na wybrzeżu RPA, na wysokości 238 metrów, zbudowano pierwszą latarnię morską Cape Point.

Dziś jest to obiekt turystyczny z restauracją i sklepami, do którego można dojechać kolejką linową, co czyni go bardzo atrakcyjnym miejscem dla tysięcy turystów rocznie. Nowa latarnia została zbudowana w 1914 roku, na wysokości 87 metrów i jako taka funkcjonuje do dziś.