Planujesz urlop w Bułgarii? Nie zapomnij o ubezpieczeniu!

Jeszcze kilka lat temu Bułgaria była dość egzotycznym kierunkiem podróży dla turystów, którzy chętniej wybierali znane kurorty w Grecji, Chorwacji czy we Włoszech. Dziś jest to już jednak nieaktualne, ponieważ ten położony nad Morzem Czarnym kraj kusi przyjezdnych niskimi cenami, mnogością atrakcji, a przede wszystkim piękną Riwierą Bułgarską. Jak przygotować się do takiego wyjazdu?

Chociaż lato dobiega końca, to wcale nie znaczy, że na wakacyjny wyjazd jest już za późno. Bułgaria zalicza się do krajów, w których letni sezon trwa dłużej, bo jeszcze we wrześniu panują tam idealne warunki na kąpiele w morzu i opalanie na plaży. Potem zaś temperatura spada na tyle nieznacznie, że warunki zmieniają się w perfekcyjne do zwiedzania czy poznawania miejscowej przyrody. Nic tylko zarezerwować pobyt, kupić bilety lotnicze, wybrać ubezpieczenie podróżne i cieszyć się bułgarskim urlopem!

Ubezpieczenie na wyjazd do Bułgarii – o czym trzeba pamiętać?

W teorii wszystko wydaje się bardzo proste, żeby podróż do Bułgarii przebiegała bardzo spokojnie, a beztroskiego urlopu nie przerywały absolutnie żadne problemy. Niestety, czasem nie wszystko da się przewidzieć, a odrobina pecha może zrujnować nawet najbardziej udany wyjazd. Właśnie na takie sytuacje przewidziano ubezpieczenie turystyczne, którego kompleksowa ochrona zapewni turyście relaks bez najmniejszych zmartwień.

Jak o to zadbać? Wystarczy dobrze skonstruowana polisa, która wbrew pozorom wcale nie musi być droga. Wręcz przeciwnie, jej koszt może wynieść zaledwie kilka złotych dziennie, co w zestawieniu z możliwymi wydatkami na pokrycie niezbędnych wydatków w razie wypadku brzmi wręcz śmiesznie. A jednak to prawda!

Pytanie tylko, czy w tak taniej opcji otrzymamy polisę, która rzeczywiście zagwarantuje odpowiednią ochronę na zagraniczny wyjazd? To zależy od indywidualnych potrzeb danego turysty. Trzeba pamiętać, że ubezpieczenie podróżne, w przeciwieństwie choćby do OC samochodowego, nie jest obowiązkowe i nie ma z góry ustalonego zakresu. To sam ubezpieczony decyduje więc o tym, ile i za co zapłaci.

A co ma do wyboru? Podstawowa wersja polisy dla podróżnych zawiera najczęściej:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia, które pokrywa wydatki związane z leczeniem w razie zachorowania lub wypadku podczas pobytu za granicą;
 • ubezpieczenie NNW, czyli następstw nieszczęśliwych wypadków, z którego wypłacana jest rekompensata za doznanie trwałego uszczerbku na zdrowiu;
 • ubezpieczenie amatorskiego uprawiania sportu dotyczące wypadków, do których doszło podczas rekreacyjnej aktywności fizycznej;
 • ubezpieczenie assistance podróżne, w ramah ktorego ubezpieczyciel oferuje różnego rodzaju wsparcie dla ubezpieczonego (np. usługi tłumacza, pomoc prawna itp.).

Czy takie ubezpieczenie do Bułgarii będzie dla Ciebie wystarczające, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Pamiętaj, że droższe i bardziej rozbudowane polisy zapewniają nie tylko dodatkowe usługi, ale też wyższe sumy ubezpieczenia kosztów leczenia czy NNW, co będzie miało duże znaczenie przy wypłacie rekompensaty.

Ubezpieczenie do Bułgarii – jaką dodatkową ochronę warto wybrać?

A skoro już przy dodatkowej ochronie jesteśmy, to warto spojrzeć, co jeszcze przykładowo oferują towarzystwa ubezpieczeniowe w ramach polisy dla podróżnych.

 1. Ubezpieczenie OC prywatne – dzięki niemu nie będziesz musiał ponosić kosztów rekompensaty finansowej w razie gdy spowodujesz wypadek, w którym ucierpi ktoś inny.
 2. Ubezpieczenie bagażu – bagaż podróżny może zostać podczas wyjazdu zgubiony, opóźniony, uszkodzony, skradziony lub zniszczony, a to ubezpieczenie pokryje Ci koszt doznanych strat.
 3. Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży – zapewnia rekompensatę na wypadek wystąpienia nieprzewidzianych okoliczności, które zmuszą Cię do odwołania zaplanowanego wyjazdu.
 4. Klauzule dodatkowe – rozszerzają ochronę ubezpieczeniową na konkretne przypadki, np. klauzula alkoholowa na zdarzenia pod wpływem alkoholu, a klauzula chorób przewlekłych na przypadki nagłego pogorszenia się objawów znanego schorzenia.

Ubezpieczenie turystyczne czy EKUZ – co wybrać na podróż do Bułgarii?

Wielu turystów stanęło przed kuszącą możliwością, jaką jest skorzystanie z bezpłatnej ochrony w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) zamiast wykupywania prywatnej polisy turystycznej. Ale czy takie rozwiązanie rzeczywiście ma sens? Niekoniecznie.

Przede wszystkim musisz mieć świadomość, że ochrona gwarantowana przez wydawaną w oddziałach NFZ kartę EKUZ różni się w istotnych punktach od tej oferowanej przez ubezpieczycieli. Po pierwsze, z EKUZ można otrzymać tylko niezbędną pomoc medyczną (o niezbędności decyduje lekarz), a po drugie, karta daje prawo do skorzystania wyłącznie z usług publicznej służby zdrowia i na takich samych zasadach, jakie obowiązują mieszkańców danego państwa.

Oznacza to tyle, że w Bułgarii w ramach EKUZ będziesz mógł skorzystać tylko z pomocy placówek medycznych mających umowę z tamtejszą kasą chorych, a dodatkowo i tak poniesiesz pewne koszty. Płatne są m.in.:

 • wizyta u lekarza i stomatologa – ok. 2,90 lewa;
 • badania laboratoryjne – od 2 do 6 lewów;
 • hospitalizacja – ok. 5,80 lewa za dzień;
 • ratownictwo górskie – płatne w całości;
 • transport medyczny do kraju – płatny w całości.

Ubezpieczenie turystyczne jest więc opcją gwarantującą nie tylko znacznie szerszy zakres ochrony, ale i po prostu tańszą, nawet po uwzględnieniu kosztów zakupu polisy. Zastanów się więc dobrze, czy aby na pewno chcesz zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych później i ryzykować znacznie większym wydatkiem później.