Łask – niezwykła miejscowość, która ma wiele do zaoferowania

Łask ma się czym pochwalić, a wizyta na jego terenie każdemu z nas może sprawić wiele radości. Co warto wiedzieć na temat tej miejscowości i jej historii? Jakie atrakcje warto uwzględnić w programie wycieczki po jego terenie? Łask to jeden z tych ośrodków miejskich, którym w trakcie zwiedzana województwa łódzkiego z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. Dlaczego? Bo na niewielkiej przestrzeni czekają tu na zwiedzających cenne zabytki architektury sakralnej.

Co koniecznie trzeba zobaczyć w Łasku?

Dumą tego miasta jest kościół kolegiacki pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła, pochodzący z pierwszej połowy XVI wieku. Jego fundatorem był polski prymas Jan Łaski, który nadał mu gotycką formę. W XVIII wieku pojawiła się jednak konieczność przebudowy świątyni, skutkiem czego jej wygląd znacznie się zmienił. Pamiątką z czasów tej przebudowy jest m.in. barokowa elewacja, która skutecznie przyciąga uwagę zwiedzających. A co z wystrojem wnętrza? Wiadomo, że w świątyni tej nie brakuje cennych dzieł sztuki, przy czym tym najważniejszym jest  alabastrowa płaskorzeźba przedstawiająca Madonnę z Dzieciątkiem. Jeśli ktoś lubi takie zabytki, to polecam sprawdzić atrakcje turystyczne w Zduńskiej Woli. Wracając do świątyni w Łasku, to płaskorzeźba została wykonana na terenie Florencji w początkach XVI wieku, a że od samego początku otaczano ją silnym kultem, to ona stała się głównym celem pielgrzymek.

Co jeszcze warto zobaczyć w Łasku?

Drugim cennym zabytkiem, z którego Łask jest bardzo dumny, jest drewniany kościół św. Ducha. Powstał on w połowie XVII wieku, a jego ciekawa sylwetka do dziś robi wrażenie. Ten cenny zabytek drewnianej architektury może się jednocześnie pochwalić ciekawym wyposażeniem wnętrza, a w szczególności  amboną oraz chrzcielnicą, które udekorowano kolorowymi muszelkami.

W czasie wycieczki po Łasku i jego najbliższej okolicy wart też odwiedzić neobarokowy dwór w Ostrowie oraz XIX-wieczny murowany dwór w Woli Bałuckiej.  Są to ciekawe zabytki, dzięki którym możemy zdobyć wiele ciekawych wiadomości na temat historii tej części województwa łódzkiego oraz rodów, które miały istotny wpływ na rozwój leżących w rejonie Łasku wsi. Wszystkie te atrakcje sprawiają, że Łask oczaruje każdego, a czas spędzony na jego terenie z pewnością nie będzie czasem straconym.