Bieszczadzkie skarby: w dolinie Osławy

bieszczady

Kto chce lepiej poznać Bieszczady i nacieszyć się ich magią, ten z pewnością doceni dolinę Osławy. Oddziela ona Beskid Niski od Bieszczadów, a wycieczki po jej terenie mogą każdemu z nas dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Dolina Osławy zachwyca pięknymi widokami i idealnymi warunkami do aktywnego wypoczynku, a kto znajdzie tanie noclegi w rejonie Zagórza lub Komańczy, ten będzie mógł urządzać ciekawe wyprawy w masyw Chryszczatej lub wędrować po zboczach Wysokiego Działu. W dolinie tej wspaniałe atrakcje czekają i na tych turystów, którzy preferują atrakcje o krajoznawczym charakterze. Co warto zobaczyć?

Wycieczki po dolinie Osławy warto zacząć od wizyty na terenie Zagórza, nie bez powodu określanego mianem „bramy w Bieszczady”. Kto wybierze się na teren ruin klasztoru Karmelitów Bosych, ten będzie mógł nacieszyć się pięknym widokiem i na Zagórz, i na dolinę Osławicy. Zachwycają też liczne wsie, w których ujrzeć można wiele cennych pamiątek po żyjących tu przed II wojną światową Łemkach. Zachwyca prawosławna cerkiew w Morochowie, piękną cerkwią może się też pochwalić Szczawne.

Wejdź na https://www.ustrzykidolne24.pl i zobacz też, jakie atrakcje czekają na Ciebie na innych obszarach polskich gór.

Cerkiew greckokatolicka pw. Św Mikołaja z 1824 roku w Rzepedzi, cerkiew pw. Św. Michała Archanioła z początku XIX wieku w Turzańsku oraz opuszczona osada Jawornik – oto kolejne atrakcje, z jakimi można się zetknąć w dolinie Osławy. Ważnym punktem jest tu również Komańcza, znana z czterech ważnych obiektów sakralnych. Klasztor Nazaretanek, jako jedno z miejsc internowania kardynała Wyszyńskiego, cieszy się wielkim zainteresowaniem, uwagę przyciąga też drewniany kościół katolicki w centrum wsi. W Komańczy zachowały się też dwie cerkwie: greckokatolicka oraz prawosławna. Każda z nich zachwyca swym wystrojem oraz piękną sylwetką, a spacer w ich otoczeniu może każdemu z nas sprawić wiele radości.