Koronawirus: Jak chronić dzieci poniżej 2 roku życia?

Większość zakażeń wirusem COVID-19 występuje u dorosłych, ale dzieci również mogą się zarazić. U dzieci wirus ten może czasami powodować łagodną chorobę i często nie wywołuje żadnych objawów. Jednak niektóre niemowlęta i dzieci bardzo ciężko zachorowały z powodu wirusa. Przeczytaj o kilkudniowym dziecku, które przebywa w szpitalu. Dzieci w wieku poniżej 2 lat nie mogą nosić masek ani otrzymać szczepionki COVID-19. Dlatego ważne jest, aby chronić je w inny sposób.

Dlaczego niemowlęta i małe dzieci nie powinny nosić maski na twarzy?

Niemowlęta i dzieci poniżej drugiego roku życia nie powinny nosić maski z następujących powodów:

 • Mają węższe drogi oddechowe, więc trudniej jest im oddychać przez maskę.
 • Jeśli mają problemy z oddychaniem i nie są w stanie poinformować nikogo ani samodzielnie zdjąć maseczki, mogą się udusić.
 • Niektóre maski domowej roboty mogą mieć części, którymi dziecko może się zadławić, takie jak sznurki lub gumki.

Prawdopodobnie będą próbować zdjąć maskę, co spowoduje, że będą często dotykać swojej twarzy. Może to zwiększyć ryzyko złapania i rozprzestrzenienia się wirusa.

Jak może uchronić swoje dziecko przed zakażeniem koronawirusem?

 • Możesz chronić swoje maleństwo, unikając dużych tłumów i zachowując bezpieczną odległość od innych osób, gdy jesteś na zewnątrz. Aby pomóc w powstrzymaniu rozprzestrzeniania się wirusa:
 • Wszyscy uprawnieni do otrzymania szczepionki COVID-19 powinni to zrobić. Szczepienia przypominające są zalecane dla dorosłych i młodzieży w wieku od 12 lat.
 • Unikaj ludzi, którzy są chorzy.
 • Często i dokładnie myj ręce i ucz innych domowników, aby robili to samo. Jest to szczególnie ważne:
  -przy ponownym wejściu do domu po przebywaniu na zewnątrz
  -przed dotknięciem dziecka
  -przed karmieniem piersią, przygotowaniem butelki, lub pokarmu
 • Czyść powierzchnie i przedmioty, które są często dotykane (takie jak klamki, blaty i telefony komórkowe).
 • Staraj się nie dotykać oczu, nosa i ust.
 • Kichaj lub kaszlaj w chusteczkę lub w łokieć, nigdy w ręce.
 • Jeśli jesteś chory, noś maseczkę, gdy jesteś w domu. Postaraj się ograniczyć kontakt z dzieckiem do czasu ustąpienia objawów.

  Czy mogę zabrać dziecko do gabinetu lekarskiego i inne zabiegi?

  Tak, gabinety lekarskie podjęły kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom. Kroki te obejmują: regularne gruntowne sprzątanie, ograniczenie liczby osób w poczekalniach, oraz wymóg noszenia masek na twarz przez wszystkie osoby powyżej 2 roku życia. Kiedy zadzwonisz, zapytaj personel, co robi, aby zapewnić bezpieczeństwo pacjentom, abyś mógł być przygotowany. Na przykład, mogą pozwolić tylko jednemu rodzicowi lub opiekunowi na towarzyszenie dziecku.