Jak zdrowo odżywiać się na wakacjach?

Lato to doskonały czas, aby zapomnieć o troskach i obowiązkach, ale nie powinniśmy zaniedbywać naszych nawyków żywieniowych. W tym artykule przedstawimy kilka wskazówek dotyczących zdrowej diety w lecie.

Podstawowe wskazówki dotyczące zdrowej diety latem

Jedzenie jest jednym z podstawowych filarów, na których opiera się nasze zdrowie, dlatego nie powinniśmy pozwolić sobie na luksus pomijania tego typu nawyków. W tym sensie lato nie jest wyjątkiem w porównaniu z resztą roku. Należy pamiętać, że sezon letni oznacza mniejsze zużycie energii, a także spożywanie pokarmów bogatych w witaminy, minerały i przeciwutleniacze, aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować.

Jednocześnie, aby zapewnić odpowiednie nawodnienie, zaleca się zwiększenie spożycia wody do co najmniej dwóch litrów dziennie.

Jedz lekkie posiłki

Latem nasz organizm nie musi podejmować dużego wysiłku ani pracować tak ciężko, jak w pozostałych porach roku, więc zużywa mniej kalorii, dlatego też dieta musi być dostosowana do gorącego środowiska. W związku z tym zaleca się spożywanie czterech posiłków dziennie w małych ilościach i niepodjadanie między nimi, co pomoże w utrzymaniu wagi.

Składniki odżywcze zawarte w pożywieniu należy spożywać w sposób zrównoważony, nie zapominając o podstawowych grupach piramidy, takich jak węglowodany, tłuszcze i białka. W przypadku tych ostatnich należy unikać pokarmów tłustych i smażonych.

Zwiększ spożycie zieleniny i warzyw

Zamiast tych ostatnich powinniśmy wybierać warzywa w postaci sałatek lub zimnych zup, spożywane na surowo. Te potrawy są idealne, ponieważ obniżają temperaturę ciała, za co powinniśmy być wdzięczni o tej porze roku. W naszej letniej diecie nie powinno zabraknąć również owoców, które powinny być spożywane bez dodatku cukrów.

Grillowane ryby i niskotłuszczowe mięsa

Jeśli chodzi o gotowanie latem, powinniśmy wybierać chude, niskotłuszczowe mięsa oraz ryby z grilla, pieczone lub en papillote. Artykuły dotyczące zdrowych potraw zawierającyh ryby, znajdziesz w serwisie https://www.filet.pl/. Tego typu potrawy prawie nie wymagają oleju, a zachowują swoje właściwości odżywcze. Innym daniem, które jest równie orzeźwiające i zdrowe, są marynaty, które zachowują dobry stan mimo upałów.

Zadbaj o nawodnienie organizmu dzięki zdrowym napojom

Latem bardziej niż kiedykolwiek ważne jest nawadnianie organizmu, dlatego nie zapomnij mieć zawsze przy sobie butelkę zimnej wody. Jednocześnie należy unikać napojów alkoholowych i słodzonych, ponieważ zawierają one dużą ilość kalorii. Zamiast tego możemy wybierać zdrowsze napoje, takie jak mrożona herbata, domowej roboty lemoniady lub soki bez cukru.

Chłodnik: król lata

Danie tak typowe dla naszej kuchni, jest idealne na tę porę roku, ponieważ jest orzeźwiające, a jego składniki są bogate w witaminy i minerały, przez co pozytywnie wpływa na nasze zdrowie jak i na urodę.

Przygotuj zdrowe lody domowej roboty

O tej porze roku możemy również skłaniać się ku spożywaniu zdrowych lodów. Najlepszym sposobem na ich przygotowanie w domu jest zamrażanie jogurtów owocowych za pomocą łyżeczki lub podjadanie tych zimnych deserów w towarzystwie kawałka owocu, lub smoothie i soków z lodem.