Jak podróżować z dziećmi
Okres wakacji jest w pełnym rozkwicie. Zaczynają się plany, pakowanie, wyjazdy. A matka z rocznym dzieckiem ? Wydawać by się mogło, że przecież cały czas jest na wakacjach. Wszyscy rozumieją, że tego czasu jednak nie można nazwać wakacjami. Bez wyjątku każda mama czeka na urlop taty. I tu pojawia się szereg pytań:
Wyjechać na wakacje z dzieckiem lub zostać w domu?
Czy jechać a może polecieć samolotem?
Co mam ze sobą zabrać?
Jakie leki mieć ze sobą czy w ogóle ?
Co zrobić, jeśli dziecko zachoruje na chorobę lokomocyjną w drodze?
Na szczęście znamy odpowiedzi na te pytania, ponieważ w dzisiejszych czasach nie ma zakazów podróżowania z dziećmi i jest wiele urządzeń i akcesoriów ułatwiających podróżowanie młodym rodzicom.
Wakacje last minute – czym są?
Wyjechać na wakacje z dzieckiem lub zostać w domu?
Nie ma sensu zostawanie w domu przez całe dzieciństwo naszych dzieci w obawie przed wspólnymi wakacjami. Miłośnicy podróży nie muszą siedzieć w domu i rezygnować z przyjemnej rozrywki. Wakacje z dziećmi na pewno nie są łatwe ale na pewno nie są nudne. Będziesz spokojniejszy mając dziecko obok niż będąc samemu I zastanawiając się jak mu jest u dziadków czy ciotek czy jeszcze gdzieś indziej.
Jednak by uniknąć wielu niepotrzebnych problemów I nieciekawych sytuacji warto trzymać się kilku zaleceń :
1. Wybierz wyjazd bardziej pasywny niż aktywny. Zastąp narciarstwo lub wspinaczkę górską plażą i spacerami po mieście.
2. Upewnij się, że miejsce, w którym przebywasz, jest odpowiednie dla dzieci. Roczne dziecko jest ciekawe każdych zakamarków I schowków I znajdzie atrakcje wszędzie. Niestety takie rzeczy jak przewody, gniazdka, chemia gospodarcza, wysokie schody i nie tylko tez są dla maleństwa ciekawe.
3. Czy pokój jest wyposażony w łóżeczko bądź dostawkę i inne potrzebne rzeczy?
Czym jeździć lub latać?
Planując wyjazd z dzieckiem poniżej pierwszego roku życia weź pod uwagę odległość. Lepiej jest wybrać krótki lot, nie więcej niż 2-3 godziny. W tym czasie Twoje dziecko nie będzie się bardzo męczyć. A jego płacz I marudzenie nie doprowadzą innych pasażerów i rodziców do szaleństwa. Wyobraź sobie 5-godzinny lot z dzieckiem siedzącym w ciasnej przestrzeni. Czy Twoje dziecko będzie czuło się komfortowo? Czy będzie mu wygodnie ?
Podobnie może być podczas podróży samochodem. Dziecko które jest ruchliwe I ciekawe jednocześnie jest przypięte pasami do fotelika, z którego nie może samo wyjść. Najlepiej zorganizuj podróż podczas snu dziecka. Przez 2-3 godziny będzie cicho i spokojnie a gdy się obudzi będzie wyspane, ciekawe co się dzieje I możliwe że nie będzie tak źle jak mogło się wydawać. Niektórzy rodzice jadą z dzieckiem samochodem kilka czy kilkanaście godzin i mówią że było dobrze. Na pewno super komfortu nie ma, potrzeba przerwy na jedzenie – 5 razy, a po wyjściu do toalety umyć dziecko, zmienić pieluchy i to wszystko w aucie, ale gdy się przemyśli I dobrze zorganizuje to jest to możliwe.
Pociąg jest dobry nie tylko pod względem swobody poruszania się, czas podróży jest długi, ze wszystkim, co to oznacza, ale dziecko pozna nowy środek transportu, inny niż na co dzień a przecież teraz już tak rzadko się korzysta z pociągów.
Co zabrać ze sobą na wakacje z dzieckiem?
Lista rzeczy jest dość obszerna. Pamiętaj, że dziecko w samolocie ma osobny bilet i bagaż. Zabierz dla niego osobną walizkę.
Wskazówka: przygotuj się z wyprzedzeniem i zrób listę najważniejszych rzeczy. Przybliżona lista niezbędnych:
1. Dokumenty
a. Bilet dziecka
b. akt urodzenia z oznaczeniem obywatelstwa
c. Książeczka zdrowia dziecka
d. polisa medyczna
e. paszport międzynarodowy.
2. Pokarm:
a. mieszanka do karmienia
b. przekąski
3. Odzież (pamiętaj o ciepłym ubraniu, nawet jeśli podróżujesz w upale, zabierz parę ciepłych spodni i swetrów, zamknięte buty, możesz zabrać polarowy kombinezon, czapkę)
4. Pieluchy normalne i do pływania
5. Waciki, kompresy, jałowa gaza
6. Garnek (jeśli go opanowałeś)
7. Kremy pod pieluchę, filtry przeciwsłoneczne 50SPF, repelenty.
8. Wózek podróżny, chusta lub ergonomiczny plecak.
9. Mydło i szampon, szczoteczka do zębów i pasta.
10. Chusteczki nawilżane.
11. Butelka, kubek niekapek.
12. Zabawki.
13. Lekarstwa
Należy pamiętać, że niektóre przedmioty będą musiały zostać zabrane do bagażu podrecznego takie jak pieluchy na zmianę na wypadek niespodzianki dziecka w transporcie, ubranko na zmianę jak i zabawki podróżne, przekąski do jedzenia i picia, woda.
Uwaga: podczas startu i lądowania uszy czesto sie zatykaja co powoduje dyskomfort. Szczegolnie dzieci nie lubią tych wrażeń i często w tym czasie mogą płakać w samolocie. Aby złagodzić ten stan, połykaj częściej i podawaj dziecku napój.
Jakie leki powinienem zabrać podróżując z dzieckiem?
Małe dzieci są najbardziej narażone w podróży poprzez zmiany klimatyczne, nowe jedzenie, przebywanie w wodzie, może prowadzić to do różnych przeziębień. Jeśli wyjeżdżasz za granicę, nie oszczędzaj na ubezpieczeniu zdrowotnym, a po drodze sprawdzaj ceny usług medycznych.
Zdecydowanie potrzebna jest apteczka dla dzieci. Jeśli Twoje dziecko otrzymuje stałe leki na przewlekłą chorobę, koniecznie zastanów się, czy masz wystarczającą ilość leków na podróż, zabierz z zapasem. Ponadto obowiązkowo miej ze soba:
• Leki przeciwgorączkowe i termometr (Tsefekon, Nurofen).
• Leki na alergię (Suprastin, Zyrtec itp.).
• Adsorbenty (smecta, enterosgel).
• środek przeciwwymiotny (Cerucal, Motilium). B
• Bandaże i opatrunki
• zelenka lub jod.
• Chlorheksydyna lub nadtlenek wodoru 3% do leczenia ran.
Te leki są obowiazkowymi lekami pierwszej pomocy. Pamiętaj, jeśli dziecko jest chore, skonsultuj się z lekarzem.
Co zrobić, jeśli dziecko ma chorobę lokomocyjna w drodze?
Coraz częściej niemowlęta, ze względu na specyfikę aparatu przedsionkowego, nie cierpią na tę dolegliwość, wszystkie „rozkosze” podróży zaczynają się już po roku. Oto kilka wskazówek, jak tego uniknąć:
• Wybierz z wyprzedzeniem miejsca na wycieczkę
• w podróży jako miejsce lepiej wybrać dziób samolotu, a w samochodzie zamocować siedzenie pośrodku tylnej kanapy, aby widziało dziecko drogę. W autobusie lepiej też wybrać miejsca bliżej kierowcy.
• trzymaj w torebce plastikowe torby i wilgotne chusteczki na wypadek wymiotów.
• Leki możesz wziąć na 30-40 minut przed podróżą. Żaden lek nie zadziała, jeśli weźmiesz go wtedy gdy dopiero się pojawią objawy.
Popularne leki dozwolone w młodym wieku:
Krople Vertigoheel są dozwolone od 1 roku,
Dramin polecany jest od roku,
Aviomarin
Skonsultuj się z lekarzem w sprawie dawek i metod podawania.
Jeśli dziecko zacznie wymiotować, uwolnij go z ciasnych ubrań, odwróć jego uwagę książką lub zdjęciem, poproś, aby spojrzał na drogę przed tobą. Daj mu wody.
Reasumując – nie bójcie się podróżować czy latać z maluchami – to dla nich bardzo dobre doświadczenie i rozwój, nowe miejsca, nowe doznania. Dzieci, które często podróżują z rodzicami na różne wycieczki, rozwijają się znacznie szybciej. Poza tym wspólne podróżowanie tworzy wyjątkową atmosferę w rodzinie.
Miłej podróży!
Podróże z dzieckiem to nie lada wyzwanie, ale nie jest to niewykonalne.