Jeśli interesuje Cie anime i manga, próbujesz rysować komiksy, albo po prostu fascynuje Cię kultura Japonii, to na letni wypoczynek wybierz obóz otaku. Spotkasz tu rówieśników o takich samych zainteresowaniach i poznasz wiele nowych rzeczy związanych z tymi tematami.
Jak wybrać obóz otaku i gdzie go znaleźć?
W dzisiejszych czasach oczywiście najlepszym miejscem do szukania czegokolwiek jest internet, zatem wystarczy wpisać w wyszukiwarkę “obóz otaku” i wyświetlą nam się oferty. Sęk w tym, aby wybrać dobrą jakościowo i odpowiednią dla nas.
Zbierzmy więc kilka ofert i je porównajmy. Ważnym dla wielu elementem jest cena, ale warto kierować się też innymi kryteriami:
- Grupa wiekowa. Musimy w ofercie popatrzeć na to, dobrać coś dla siebie, ale też warto zadzwonić potem jeszcze do biura organizatora i dopytać w jakim wieku uczestnicy są zapisani. Czasem jest bowiem wyjazd dla osób 12-19 lat, ale akurat na danym turnusie może zdarzyć się, że będzie sama starsza młodzież albo odwrotnie. To samo dotyczy płci uczestników – różnie się zdarza, więc warto dopytać w biurze.
- Wybierz obóz tam, gdzie najbardziej chciałbyś pojechać – ponieważ wybór jest szeroki – możesz wybrać obóz otaku nad morzem, ale też nad jeziorami, w różnych zakątkach Polski i w górach, także w różnych rejonach. Zależnie od lokalizacji, będą na obozie różne atrakcje, gdyż zupełnie inny program wymusza pobyt nad Bałtykiem, a inny – w Tatrach.
- Oferty są bardzo różne i mają różne możliwości dojazdów. Jeśli jesteś z Warszawy, to zwykle nie będzie problemów wyjechać z własnego miasta dojazdem kolonijnym, ale inne miasta należy uważnie sprawdzać, a zwłaszcza, jeżeli mieszkasz w mniejszej miejscowości. Zazwyczaj realizowane są wyjazdy z największych miast w Polsce, ale są firmy oferujące więcej dojazdów.
- Czas trwania wypoczynku. Obozy mogą być różne i czasem cena wynika z długości pobytu. Zdarzają się obozy 7-dniowe, 10-dniowe, 11-dniowe i 12-dniowe. Dłuższych raczej się nie organizuje. Ale nawet jeden dzień robi różnicę, więc popatrzmy dokładnie na liczbę noclegów porównując oferty. Zawsze to jeden dzień więcej na obozie otaku.
- Obóz otaku może mieć program bardziej ogólny, o Japonii, kulturze, języku, kulinariach, ale też może mieć program skupiony na jednej rzeczy – na przykład rysowaniu mangi. Warto przeanalizować to i zobaczyć co nam najbardziej odpowiada. Obozy te mają różne nazwy, więc warto tak szukać – a więc może to być obóz komiksowy, obóz anime i mangi, obóz otaku, obóz rysowania mangi, obóz japoński, obóz azjatycki, czy nawet koreański, k-pop, czy też “Japonia i Korea w sztuce”.
- Organizator i kadra. Jedno z drugim się łączy, czyli dobra firma dba o jakość i o wyspecjalizowaną, wyszkoloną i sprawdzoną kadrę, która będzie opiekować się dziećmi. Jakość to standard ośrodka, ale też używanego do zajęć sprzętu, czy sposobu realizacji programu. Ważne jest, aby organizator miał doświadczenie, ale też pułapką jest szukanie tylko po tej kwestii, gdyż na rynku jest wiele bardzo kiepskich organizatorów działających od dziesięcioleci i czasem nawet osiągających dobre wyniki w pozycji w internecie – są to prawdziwe pułapki, a diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. Sprawdźmy więc jak najwięcej szczegółów, począwszy od programu, wielkości grup, godziny wyjazdu na obóz itd.
Kiedy się zapisać na obóz otaku i do kiedy są wolne miejsca?
Na obóz letni można się zapisywać już na jesieni. Sporo osób zapisuje się zimą i wczesną wiosną, ale jeszcze w kwietniu czasem są wolne miejsca. W maju i czerwcu to już bardzo ostatnie miejsca, przebrane oferty – wtedy możemy już nie znaleźć takiego obozu, który dokładnie spełni nasze kryteria. Najbezpieczniej zamówić obóz do końca kwietnia, to taki ostateczny “bezpieczny” czas na rezerwację wypoczynku. Nie warto raczej czekać na promocje last minute, one się zdarzają, ale niekoniecznie zdarzą się akurat na obozach, które nas interesują. Lepiej już polować na oferty jesienne, typu “first minute”, wtedy można czasem wyjazd zakupić taniej albo dostać jakieś bonusy.
Czy warto wybrać na lato obóz otaku, czy może lepiej inną tematykę wyjazdu?
Obóz otaku ma tę zaletę, że jest zwykle ogromnie wszechstronny. To sprawia, że odnajdą się na nim różne osoby oraz że zajęcia będą naprawdę różnorodne. Każdy taki wyjazd ma część tematyczną – japońską, ale także część ogólną – wypoczynkową. Możemy liczyć więc nie tylko na japońskie origami, anime, mangę, japońską kuchnię, ale także na wycieczki autokarowe, plażowanie, relaks, grę w piłkę na plaży, zabawy integracyjno – sportowe, czy ogniska. Każdy więc będzie miał to, co chce – trochę zajęc artystycznych, trochę ruchowych, a trochę przygodowych. Każdy obóz otaku ma inny program miejscowy, zależny od atrakcji w danej lokalizacji. Nad morzem będą to morskie kąpiele, rejs statkiem, zabawy w wydmowych lasach, spacery ze zbieraniem muszelek i bursztynów. W górach mogą to byc piesze wędrówki, kryty basen, czy zdobywanie szczytów. Nad jeziorami zapewne czekać będą typowo wodne i leśne atrakcje, czyli kajaki, żaglówki, SUPy, czy rowerki wodne, a także wyprawy survivalowe czy warsztaty eko. Wybierz więc zawczasu swoją ulubioną lokalizację.
Otaku kadra, otaku znajomi i cały świat otaku!
Obóz japoński to doskonała okazja do poznania nowych ludzi, czyli kolegów z pasjami takimi, jak Twoja, ale także doświadczonej w temacie anime i mangi kadry. Wychowawcy na obozie otaku są niezwykle ważni, gdyż nie tylko tworzą bezpieczną i radosną atmosferę wakacyjnego wyjazdu, ale też stanowią pewien autorytet i źródło wiedzy dla uczestników. Zwykle są to osoby kończące studia japonistyczne, albo pracujące już w zawodach związanych z Japonią, językiem japońskim i kulturą anime i mangi. Co więcej, na niektóre wyjazdy zapraszane są osoby z kręgów anime, czyli rysownicy, kulturoznawcy czy lektorzy języka. Obóz otaku jest więc miejscem spotkań, wzajemnych inspiracji i szalonej twórczości – warto tam pojechać.
Podobne posty
Wyjazd na narty do Gruzji — jak się przygotować?
Jak podróżować w wygodny sposób?
Najczęściej odwiedzanie latarni morskie na świecie